10 vecí, ktoré na sebe nenávidím

Autor: Klaudia Kovalovská | 18.9.2014 o 0:00 | (upravené 18.9.2014 o 22:16) Karma článku: 3,49 | Prečítané:  536x

Pred niekoľkými rokmi sa Vám mohol pripliesť medzi Vašu prezretú filmovú zbierku aj film  10 vecí, ktoré na tebe nenávidím s Heathom Ledgerom a Juliou Stiles. Dievča vyzná v krátkom prednese 10 bodov pred celou triedou, ktoré veci nenávidí na jednom chlapcovi  podanom vo veľkom básnickom štýle. Predstavujem Vám  písaný film  10 vecí, ktoré na sebe nenávidím, režírovaný mnou.  

V tomto článku nebudem rozpisovať, ktoré veci Julia Stiles vyčítala svojmu hereckému kolegovi, ale lampičku obrátim na nás ostatných. Sme bežní ľudia, ktorí majú okrem radostí aj starostí, a to najmä v oblasti nášho vzhľadu. Vzhľad sám o sebe je prvá vec, ktorú si všímame na druhom (okej, vy si možno ako prvé všímate konkrétne časti tela oči či zadok, ale je to súčasť vzhľadu) . Komplexy v nás prebúdzajú plastikové celebrity, médiá, podľa ktorých sa štíhly človek=šťastný človek, rôzne časopisy, v ktorých sa píše o ,,5 spôsobov, ako byť krajšia", novší fenomén sú aj niektoré youtuberky, na ktorých fičí mladšia nežnejšia generácia a radia, ako dosiahnuť denné líčenie za pomoci ton mejkapu.

Samozrejme, niektoré body sa s Vami nemusia zhodovať, je to môj subjektívny názor. Ak nemáte problém s takouto témou a ste aj tak zvedaví, prečítajte si  teda 10 vecí, ktoré by sme sa mali prestať pokúšať na sebe zmeniť.

1. Motto: Zmeniť sám seba.

Ako headline zoznamu bodov som vybrala vetu, ktorá je pomerne známa. Ak ste v nejakom novom prostredí či medzi ľuďmi a s vystrašenými očami žiadate priateľa, aby Vám dal radu, jedna z jeho odpovedí môže byť: ,,buď sám sebou." Môžete si opakovať priateľove slová, nie každému sa podarí pochopiť v tom zhone ich podstatu.  Zmeniť sám seba znamená zmeniť svoju osobnosť, to, čo Vás tvorí. Tu sa ukáže, či máte talent hrať rolu pred obecenstvom alebo nie. Väčšinou to dopadne vo Váš neprospech. Po určitom čase sa začnete cítiť nesvoj a ľudia by Vás mohli označiť za falošného, pritom ste to vôbec nemuseli myslieť zle a chceli ste len "zapadnúť". Prijmite radšej samého seba nie úplne dokonalého, ako len Váš tieň superlatívov. Pomôže Vám to zistiť, ktorí ľudia s Vami vedia vychádzať, akí ste v skutočnosti.

2. Ej, ej, tá postavička sťa prútik zelený...

Hoci mala Scarlett z Odviate vetrom v páse neuveriteľných štyridsaťosem centimetrov, našťastie dnes taký trend neplatí. Či chceme alebo nie, postavička je práve to, ku ktorej vedia byť ľudia veľmi kritickí, najmä v niektorých brandžách ako modeling a pod. Celebrity sú chudé, my musíme byť chudí. Až prehnane chudí, kedy sa vytráca prirodzená krása ľudského tela, ktorú vedeli dokonale zachytiť vo svojich ateliéroch Gréci. Na druhej strane stojí skupina kritikov ,,protinadrozmerných veľkostí", ktorí za nadváhu obviňujú americké fastfoody a komfort ľudí doma namiesto pohybu. Zlatý stred, mať cici aj rici, ostal niekde zaseknutý v 80.rokoch. Či už patríte k prvej, druhej alebo tretej skupine, vedzte, že sa musíte v prvom rade VY cítiť dobre. Ak sa cítite, v teenagerskom slangu, v pohodičke, vyžarujete to z vás i na okolie. Pokiaľ so svojou postavou napriek tomu nie ste spokojní, využite všetky možnosti nato, aby ste dosiahli ten stav, kedy si od údivu zapískate v zrkadle sami nad sebou.

3. Bežné komplexy bežnej tváre

Kto by nepoznal materské znamienka, pehy, veľký nos? Niekoho trápia tieto neduhy, iní sa umárajú nad svojou výškou, medzierkou medzi zubami či veľkosťou topánky. Je potrebné sa neustále kvôli výške hrbiť či prekrývať mejkapom drobné pehy? Vám sa to možno nepáči, iní na to majú iný, lepší názov: originálnosť. Jaggerova dcéra, blondínka Georgia, neskrývala svoj úsmev za prísnu čiarku pier, ale zoširoka sa usmiala, pričom poodhalila medzierku medzi zubami. Je uznávaná modelka a vie, že práve tá medzierka z nej robí zaujímavejšiu slečnu na fotografiách. Isteže, teenagerské akné nie je príjemné asi pre nikoho a preto sa používa korektor... Ale čo sa týka ostatných nedokonalostí tváre a postavy, urobte z toho svoju prednosť!

4. Teší ma, som extrovert (hoci som introvert)

Extroverti sú parketoví levy a levice, introverti bifľoši s veľkými okuliarmi. Myslíte si, že Vás vnímajú ostatní podľa podobného škatuľkovania sa? Prvý dojem je väčšinou taký, aj preto sa snažíme zapadnúť v čo najlepšom svetle a snažíme sa naladiť na vlnu, na akej sa nesú ostatní členovia skupiny (viď bod 1). Extrovert sa môže v niečom priblížiť introvertovi a introvert extrovertovi, ale nikdy sa určitý typ charakteru celkom nepremení. Ak patríte k extrovertovi a v niektorých situáciách Vám to prekáža, pusťte medzi svojich priateľov aj introverta, dokáže Vás naučiť veľa zaujímavých vecí z jeho sveta. Ako introvert sa stretávate možno so spomínanou nálepkou bifľoš a tichý a máte problém ťažšie zapadnúť. Vedzte však, že každý oheň potrebuje pokojnú vodu, teda hľadajte a nenechávajte sa odradiť. Stojte si za tým, aký máte charakter a buďte naňho hrdý. Ak sa prijmete, aký ste, prijmú aj vašu povahu.

5. Módny Paríž, Vogue, Vuitton

Heslo ,,Šaty robia človeka" , rozprávka Cisárove nové šaty, slovenská relácia Nákupné maniačky... Móda, outfity, handry a iné názvy pre oblečenie sú súčasťou dnešného sveta. Je to silný fenomén, ktorý je ovplyvňovaný módnymi značkami a návrhármi. Preto nečudo, ak vkročíte do reštaurácie a niečo na vašom outfite nie je tip-top, máte napríklad tričko s neaktuálnou potlačou, tak sa na vás upierajú zvedavé pohľady. A aby sa na Vás tie oči nabudúce neupierali, nakúpite si tričká, ktoré túto sezónu letia a rovnaké majú ďalšie tri ženy z Vášho sídliska. Myslím si, že móda by nemala byť nijako obmedzujúca. Ak sa Vám páči bodkovaná blúzka, noste ju, ak sa Vám páčia ľuďmi odsudzované kroksy, obujte si ich. Oblečením takisto dávate najavo to, čo Vás charakterizuje- farbami-náladu, štýlom- napr. hudobnú príslušnosť a pod. Určite nenoste niečo z donútenia, len preto lebo to bolo v módnom časopise alebo Vám to niekto odporučil a nie je to pre Vás pohodlné, ale je to chick.  Na druhej strane sa zamyslite, či sú pre Vás vhodné skutočne tie minišaty tesne pod zadok, hoci ste prekročili krásne polstoročie. 

6. Ako neznášam tie svoje okúsané nechty!

Ajaj, máte takýto zlozvyk alebo nejaké iné? Bežné sú fajčenie, špáranie sa v nose, flusanie, pre niekoho je to aj jedenie večer pred televízorom a pod. Je to veľmi častá vec, za ktorú sami sebe nadávame a snažíme sa to zmeniť. Ľahšie je si povedať, ,,mal by som prestať fajčiť" a s čistým svedomím, že ste sa pokarhali, dofajčíte cigaretku a o dve hodiny napochodujete na balkón s ďalšou. Opäť platí- ak chceme, aby sme sa nemuseli zbytočne obviňovať, treba pre to niečo urobiť a najlepšie hneď. Okusujete si nechty? Kúpte si lak, ktorý Vám znechutí ich večeranie. Namiesto pojedania slaných čipsov večer pred televízorom si doprajte desaťminútovú rozcvičku medzi reklamou a filmom. Pri niektorých zlozvykových kúrach to bude kľukatá cesta, ale ten pocit hrdosti samého na seba na konci stojí za to.

7. S upratovaním počkám až na manžela, keď sa vráti za týždeň zo služobky.

Takmer každý z nás disponuje vlastnosťou, ktorej sa štíti, často sa vyskytuje i v nadpise uvedená, lenivosť. Nie je to nič výnimočné ani hrozné, na strednej v slohoch k téme Moja charakteristika ste sa určite museli zamyslieť aj nad svojimi negatívnymi črtami. Povahová stránka sa žiaľ nedá tak ľahko ovplyvniť ako zlozvyk. Mali by ste sa sústrediť na tie svetlé stránky a negatíva nejako ,,okabátiť". To jest, vyzdvihujte svoje klady a tie vlastnosti, na ktoré nie ste hrdí, sa snažte zlepšiť (váhavejší budú viac rozhodnejší- hoďte si napríklad mincou, výbušnejší nech v duchu najprv narátajú do desať a potom vyslovia, čo chcú, za prácu sa motivujte a nedovoľte slove lenivosť vo Vás existovať...), nájdite si nejaké svoje rituály a pravidlá na vybabranie s týmito stránkami. 

8. Vizitka-občiansky: hrôza

Možno práve teraz prežívate obdobie, kedy Vám nelichotí Váš vek, nepáči sa Vám meno, ktoré ste dostali do vienka, či tá istá adresa po dlhé roky, ktorú zdieľate stále s rodičmi... Vážte si všetko, čo je napísané vo Vašom občianskom preukaze. Nefrflite na vek, raz bude doba, kedy sa do tejto životnej etapy budete chcieť vrátiť, meno, ktoré je podľa Vás možno staromódne, o pár rokov v dobe moderných zahraničných mien môžete byť rarita (pokiaľ je to také zlé meno, stále existuje úrad, kde si ho môžete zmeniť na svoj obraz). Viem, že sa budem opäť opakovať, ale ceňte si životnú etapu, v ktorej sa nachádzate, nežiaľte že nie ste mladší/starší/krajší/ ako vtedy či sa naopak desíte budúcnosti, jednoducho to prijmite ako súčasť Vašej životnej skladačky. 

9. Zamlčané vzdelanie a práca

Isteže, v životopise na pracovnú pozíciu pracovníka v banke príliš neoslníte brigádou vo fastfoode. No v rozhovore s Martinom na tému brigády to radšej nespomeniete, ani svoju učňovskú školu, lebo sa to nemôže vyrovnať jeho gymnáziu a brigáde v ekonomickej firme. Za svoje predošlé skúsenosti a štúdium by ste sa hanbiť nemali, nikdy neviete, či sa Vám práve z toho niečo nemôže zísť... A v tej dobe ste mali zrejme iný názor, keďže ste tam pôsobili...Stojte si za svojou minulosťou. Ak sa mračíte pri čítaní týchto riadkov, nacvičte si nejaké vtipné rozprávanie o svojom predošlom zamestnaní a štúdiu, ktoré odľahčí pre Vás trápnosť a nerozumnosť Vášho výberu v minulosti.

10. :-)

Posledný bod celkom nekorešponduje s obsahom predošlého zoznamu. Zaradila som úsmev ako posledný bod, pretože v dnešnom uponáhľanom svete často zabúdame na úsmev. Občas sa Vám možno stalo, že ste si vyčítali, že ste mohli oplatiť úsmev okoloidúceho či viac vykúzliť na svojej tvári U. Pomerne často som počula, že si ľudia želali viac sa smiať. Zlepší sa Vám deň. Odskúšané. Nikdy nie je neskoro začať realizovať ktorýkoľvek bod. Práve teraz sa môžete usmiať na monitor obrazovky a zamyslieť sa, aký by bol svet krajší bez našich  zlozvykov....

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako mení transplantácia srdca vnímanie okolitého sveta

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Macron našiel spojencov na európsku revolúciu aj na Slovensku

Pri plánoch sa nemôže úplne spoľahnúť na podporu Nemecka.


Už ste čítali?