Fenomén Bratislavčaniek

Autor: Klaudia Kovalovská | 20.9.2014 o 12:54 | (upravené 21.9.2014 o 10:38) Karma článku: 5,48 | Prečítané:  1758x

,,Prišla si z dediny, väčšinou pochádzaš z chudobnej rodiny, za cieľom plniť si svoje vidiny... Ide ti len iba o love, od začiatku ideš len na hotové, darčeky, kabelky Louis Vuittonové, si zlatokopka.. Čávo môže byť aj rapavý, ale na tom ti vôbec nezáleží, dôležité je, že je lovatý..."  

Že sú Vám nasledujúce riadky povedomé? Ide o začiatok piesne slovenského rappera, ktorého klipové spracovanie sa stalo klipom roka 2010. Od vydania piesne sa čoraz častejšie v spoločnosti začalo skloňovať slovo zlatokopka a pôvod vraj priplával zo západu, konkrétne z Bratislavy. 

Klopkanie podpätkov, dlhé vlasy, ktoré už na prvý pohľad prezrádzajú svoju nepravosť, v ruke značková drahá kabelka a najnovší Iphone pri uchu. Krásne, mladé no na druhej strane bezcitné mrchy a "peniazochtivé", tak sú vykresľované slečny z Prešporka. Takýto typ ženy stvránila Agáta Hanychová v rapperovom klipe. Avšak naozaj vyzerá takto žena z hlavného mesta? Tu je niekoľko bodov, prečo niektorí pohŕdajú:

1.) To najokatejšie: vzhľad

Mladé mestské slečny majú iný štýl obliekania, mesto ponúka širšiu paletu módy. Rovné chodníky v pešej zóne im dovoľujú nosiť podpätky (hoci na tých štvorcových v centre mesta je to hotové umenie), veľa obchodov ponúka na výber mnohé štýly, ženy radi experimentujú.

Výhody väčších miest sú, že keď máte svoj vlastný štýl, napríklad extravagantný, ľahšie splyniete s davom ako v tých menších. Pre niekoho však aj napriek tomuto môže byť štýl mladých žien popudivý a vulgárny. Čo sa týka vzhľadu, ženy sa radi parádia a keď má niektorá umelé nechty, neznamená to že musí byť jej charakter rovnako umelý, predĺžené vlasy neznačia hneď zlatú kreditku, hoci to nie je lacná záležitosť. Poznala som dievča, ktoré si na svoje predĺžené vlasy zarábalo celý mesiac na brigáde, lebo sa jej páčili a nemal jej to kto zaplatiť- je zásadne proti alternatíve bohatého priateľa. 

2.) Televízne relácie

Mnohé televízne relácie, šou či súťaže produkujú ženy, ktoré sa nazývajú celebritami, niektoré prekročili sotva hranicu plnoletosti.  Na obrazovkách vidíme ženy, ktoré sú krásne, ale svojim rečovým prejavom a správaním na divákov nezanechajú najlepší dojem. A samozrejme, tie všetky modelky, fotomodelky, študentky na súkromných univerzitách, začínajúce speváčky a pod. majú väčšinou autá s špz BA/BL.

3.) Kauza K+Z

Teda kaviareň so zlatokopkou. Miesto: nákupné centrum, čas: niekedy doobeda, spoločníci: iné zlatokopy, prípadne priateľ, príčina: voľný čas. Na schôdzky prichádzajú odeté v móde, ktorá je pre bežných ľudí cenovo nedosiahnuteľná, premávajú sa v drahých autách, ak sú študentky, študujú diaľkovo, pritom nepracujú. Človek sa sám seba spýta: odkiaľ na to berie tá žaba?

Odpovede môžu znieť: môže ísť iba o dievča mladistvého vzhľadu, pritom má o 10 rokov viac takže si ho mohla kúpiť sama, druhé vysvetlenie: má prácu, ktorá jej zabezpečuje vysoké príjmy (letuška, modelka, práca zdravotnej sestry v zahraničí a pod.), tretie: dar od majetnejších rodičov.

4.) Žabka, labka, babka

( Pozn.: Do rýmovačky lepšie zapadne slovo babka ako dedko)  Prípadov, kedy sa držia za ruky partneri, z ktorých jeden sa chystá na plnoletosť a druhý do dôchodku, v posledných rokoch stúpol a jednalo sa o skutočné zlatokopky. Dočasný partner im vedel zabezpečiť to, čo by si sami nevedeli zaplatiť možno ani za X rokov. Avšak čo ak ,,dedko" nie je lóvatý, nemá peňazí nazvyš zo slovenskej penzie a žena napriek tomu s ním je? Môže sa jednať jednoducho o typ ženy, ktorej imponujú starší muži. Takisto sú v Bratislave aj ženy, o ktorých je reč v článku. Podľa skresleného názoru sú všetky z rovnakého mesta.

5.) Záver

Veľa bratislavských dievčat dopláca na fenomén Bratislavčaniek, kedy môžu byť terčom ohovárania alebo nejakého znevýhodnenia v škole či práci. Rozhodujúca je kolónka v občianskom, kde je miesto bydliska. Dokonca sa ju bude štítiť pozvať na rande nejaký chlapec, lebo je vraj z mesta zlatokopiek. Ak sa stretneš s nejakou bratislavskou slečnou, prv, ako odsúdiš jej západoslovenský prízvuk, skús sa na ňu pozrieť pohľadom individuality a nie pohľadom väčšiny. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako mení transplantácia srdca vnímanie okolitého sveta

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Macron našiel spojencov na európsku revolúciu aj na Slovensku

Pri plánoch sa nemôže úplne spoľahnúť na podporu Nemecka.


Už ste čítali?