Čarodejnice 21. storočia

Autor: Klaudia Kovalovská | 21.11.2015 o 17:46 | Karma článku: 3,71 | Prečítané:  1352x

Každé ráno po prebudení pozerá na mňa do zrkadla strapatá čarodejnica. Názov článku však nenaráža na môj ranný výzor (možno je nás takých ranných čarodejníc viac :-), ale na skutočné bosorky. Skutočne existujú aj dnes?

Halloween je za nami a kostýmy strašidiel môžeme pokojne odložiť späť do skrine. Piatok 13.teho našťastie tiež. Ste poverčiví? Musím sa priznať, že ja som ako malá bola. Vždy som spávala s otvorenými dverami a zakrytá paplónom až po nos, aby mi netrčala žiadna noha, za ktorú by ma mohlo začať ťahať strašidlo spod tmavej diery pod posteľou. 

Vo fáze dospievania sa mi do uší dostali prvé nadprirodzené príbehy, vraj podľa skutočnej udalosti. Boli rozprávané tak dôverne, až deti mrazilo a niektoré mali ešte dlho potom "pohororové" traumy (strach chodiť na toaletu, keď je v dome hlboká noc, nepozerať sa o polnoci do zrkadla kvôli krvavej Mery...). Najviac ma fascinovali príbehy o čarodejniciach. Keď začal chodiť seriál Charmed, všetky dievčatá chceli vedieť zastaviť čas, hýbať predmetmi, čítať myšlienky a pokúsiť sa o svoje prvé kúzla. Charmed postupne nahradili upírske série, kde bledé bytosti prevzali ďalšie nadprirodzené schopnosti. Vráťme sa však k čarodejniciam. 

Mágia existuje čierna a biela. Čierna má škodiť, biela pomáhať ľuďom, majú však jedno spoločné. Ak by ste ich používali inak, ako stanovujú pravidlá, mohla by spôsobiť presne opačný efekt toho, čo zamýšľate. O typoch čarodejníc, ako bola napríklad Baba Jaga v Mrázikovi (ktorá bola v skutočnosti muž), dnes nebude reč. História 21. storočia nepozná nijaké hony na čarodejnice, súdy ani ich upaľovanie. Dnes ľudia prichádzajú za nimi s prosbami o pomoc.

Čarodejnice v dnešnej podobe, v akej sa na verejnosti prezentujú, sú predovšetkým ženy, ktoré sa snažia zlepšiť životy iných, zbaviť ich prekliatí, pričarovať šťastie, prinavrátiť zdravie, avšak nájdu sa aj také, na ktoré sa ľudia obracajú s prosbou urieknutia či uškodiť druhým. Pomáhajú si kartami, vašimi dlaňami, snami, zvyškov  od kávy a inými metódami. Na Slovensku mávajú bosorky dokonca svoj ezoterický veľtrh a reklamy ponúkajúce služby veštíc nájdete takmer v každom časopise. Mnohí z nás majú voči nim skeptický postoj a považujú ich za obyčajné šarlatánky a osoby na prijímanie peňazí. Je vôbec možné, aby nejaká veštica či veštec vedeli, čo ste boli v minulom živote a predpovedať tak ľahko osud? 

Ťažká otázka. Ľudia boli kedysi omnoho viac poverčivejší, o čom svedčí početné množstvo procesov s bosorkami. Dodnes sa zachovalo veľa ľudových zvykov, ktoré sú spájané s mágiou, napríklad v čase blížiacich sa Vianoc pri rodinnej večeri. Niektorí veria, niektorí nie. Nevysmievajme sa tým, ktorí veria. Ak by ste sa ich opýtali na ich postoj, vedeli by vám rozpovedať X magických príbehov, ktoré sa stali ich známym.  Alebo sa stalo niečo "netypické" aj vám. Možno by ste potom začali premýšľať, že niečo magické medzi nebom a zemou existuje a tie čarodejnice 21. storočia nie sú až taký výmysel... 

    

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako mení transplantácia srdca vnímanie okolitého sveta

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Macron našiel spojencov na európsku revolúciu aj na Slovensku

Pri plánoch sa nemôže úplne spoľahnúť na podporu Nemecka.


Už ste čítali?